9 клас

13 травня 2020

                             Тема: "Глобальні проблеми людства".                                   Працюємо за параграфами 46, 47, 48







12 травня 2020

ТЕМА 5. "Фінансова діяльність". Працюємо за параграфами 44, 45.

На  уроці підсумкова робота по розділу: 

"Третинний сектор господарства"








05 травня 2020

Наука. Освіта. Охорона здоров'я. (Працюємо за параграфом 43)




 28 квітня 2020

Розпочинаємо роботу за посиланням по темі:"Торгівля в Україні. 

Торгівля у світі". Початок роботи 13.00

Тема уроку: "Туризм. Види туризму. Міжнародний туризм"















22 квітня 2020

Тема уроку: "Торгівля  в Україні".     "Торгівля в світі"

     Уважно опрацюйте  параграфи підручника по темі та перегляньте матеріали і будьте готові до виконання завдань за посиланням, яке буде повідомлене додатково перед початком виконання тесту 28 квітня в 13.00.







14 квітня 2020      Транспорт України і світу

Транспортні послуги
    Послуги, що повязані з переміщенням людей або сировини, напівфабрикатів чи готової продукції з одних місць до інших, називаються транспортними. Такі послуги споживач одержує лише під час їх надання. У 2015 р. серед послуг, що були надані Україною на світовому ринкунайбільшу частку (54,1 %) традиційно становили саме транспортні. Рівень розвитку транспорту в країні залежить від багатьох чинників
    З одного боку, він визначається економічними чинниками: загальним рівнем розвитку господарства та ступенем участі країни у міжнародному географічному поділі праці. З іншого – географічними передумовами: площею країни, ступенем заселеності території, характером природних умов.
  •       За сферами використання транспорт поділяють на особистий, відомчий та загального користування.
  • За дальністю перевезень транспорт буває міждержавним, міжміським (приміським та далекого сполучення) та міським.
  • За видами перевезень транспорт поділяють на пасажирський та вантажний. Пасажирський транспорт перевозить людей, які здійснюють поїздки з ділових або особистих міркувань, а також їхній багаж. Вантажний транспорт забезпечує виробничі звязки між підприємствами. Він перевозить товари від виробника до місць споживання або подальшої переробки. Такі перевезення можуть здійснюватися або самими виробниками продукції, або спеціалізованими транспортними установами.
  • За використаними засобами пересування є кілька видів транспорту. До наземних видів належать залізничний, автомобільний, трубопровідний, електронний (лінії електропередачі), гужовий (на тваринах). Водні види транспорту – морський, річковий та озерний. Повітряний транспорт представлений авіаційним
Транспорт взаємодіє з усіма виробництвами національного та світового господарства. Для перевезень використовують усі види транспорту, кожний з яких має свою специфічну сферу застосування. Для оцінювання роботи різних видів транспорту існує ряд техніко-економічних характеристик.
    Перш за все це обсяг перевезень – кількість вантажів (тонн) або пасажирів (осіб), що їх протягом року перевозить певний вид транспорту.
    Вантажообіг (пасажирообіг) враховує окрім кількості перевезених вантажів або людей ще відстань, тому вимірюється у тонно­кілометрах або пасажиро­кілометрах.
     Якісною характеристикою транспорту є швидкість перевезень.
    Собівартість перевезень відображає суму витрат, що необхідні для здійснення перевезень вантажів або пасажирів.
    Працемісткість показує, скільки треба осіб для обслуговування транспортних засобів певного виду.
    Важливою ознакою транспорту є пропускна спроможність трас, яка показує, скільки транспортних засобів може одночасно перебувати на дорозі. Найменша вона у залізничного транспорту, найбільшау морського та авіаційного.
    Суттєвим недоліком роботи певних видів транспорту є їх значна залежність від погоди та сезонних змін, наприклад авіаційного, автомобільного, водних видів транспорту.
  Важливо підвозити вантажі або пасажирів безпосередньо до місця призначення, тобто «від воріт до воріт» (маневреність транспорту). Це під силу лише автомобільному транспорту.
   Основою роботи транспорту є мережа транспортних шляхів. Не усі дороги використовуються з однаковою інтенсивністю.
  Магістраль (від лат. magistralis – керівний) – головна транспортна лінія з найбільшою інтенсивністю руху.
     Можливість перевантажувати товари або здійснювати пересадку пасажирів є у населених пунктах, в яких перетинаються різні дороги, – транспортних вузлах.
 Транспортний вузол – населений пункт, у якому сходяться декілька транспортних шляхів, тому здійснюється обмін вантажами або пасажирами між ними.
   Установи пасажирського транспорту також можуть надавити додаткові послуги людям під час довготривалих перевезень: забезпечення питною водою, харчуванням, надання умов для відпочинку, бронювання квитків, сезонних знижок на перевезення, організації чартерних (поза розкладом на спеціальне замовлення) рейсів, охорони багажу під час перевезень та особистої безпеки громадян, забезпечення культури обслуговування пасажирів тощо
 ТРАНСПОРТ УКРАЇНИ 
        Структура транспортної системи України
       Україна належить до держав з густою транспортною мережею. Транспорт є важливою складовою її національного господарства, яка забезпечує виробничі звязки між окремими регіонами країни, а також здійснює перевезення пасажирівВ Україні є практично усі види транспорту: наземні (залізничний, автомобільний, трубопровідний, електронний), водні (морський, річковий), повітряний (авіаційний).

За протяжністю доріг переважають автошляхи: їх прокладено в України 163 тис. км, з яких переважна більшістьз твердим покриттям. За протяжністю автодоріг Україна посідає 32-­ге місце у світі та 10­-те серед країн Європи (0,2 % автодоріг світу)Трубопровідні шляхи представлено газо-­, нафто­- та нафтопродуктопроводами. За їх загальною протяжністю (45,6 тис. км) Україна 5-­та у світі й поступається лише таким гігантам за площею, як США, Росія, Канада та Китай. У нашій державі також склалася розгалужена мережа залізниць, загальною протяжністю близько 21 тис. км, майже половина яких електрифікована. За протяжністю залізниць Україна на 15­-му місці у світі і 4-­му серед країн Європи. В Україні також створена мережа аеропортів, морських та річкових шляхів сполучення. Крім того, прокладено майже 22,5 тис. км магістральних та міждержавних ліній електропередачі (ЛЕП) різної напруги. Через ЛЕП великої напруги (750 – 1  500 кВ) українська електроенергія йде на експорт.
Роль різних видів транспорту не однакова в обсязі перевезення вантажів та пасажирів82,7 % обсягу перевезень вантажів та 99,8 % пасажирів забезпечують два види транспортузалізничний (є лідером за вантажними перевезеннями) та автомобільний (домінує в пасажироперевезеннях). Помітна роль трубопровідного транспорту в обсязі перевезення вантажів (16,2 %), але лише певних видів. Поволі зростає роль авіаційного транспорту в перевезенні пасажирів. Проте через високу собівартість польотів частка цього виду у перевезенні вантажів є незначною. Значення водних видів транспорту (особливо річкового) незначне.

   У 90-х роках ХХ ст. Україна була залучена до програми розбудови панєвропейських міжнародних транспортних коридорів, яку запропонував Європейський Союз з метою активного залучення постсоціалістичних країн у загальноєвропейські проекти.
    Міжнародний транспортний коридор (МТК) — це комплекс транспортних магістралей визначеного напрямку з відповідною інфраструктурою, включаючи допоміжні споруди, підїзні шляхи, прикордонні переходи, сервісні пункти, вантажні та пасажирські термінали, що відповідають вимогам Європейського Союзу. Основні функції сучасних транспортних коридорів — доставка вантажів найкоротшим шляхом і максимально швидко. Окрім того, має здійснюватися перевантаження з одного виду транспорту на інший, оброблення, пакування, сортування цих вантажів.
  Чотири з десяти трансєвропейських коридорів проходять територією України. Це три автомобільно-залізничні: 3 (ДрезденКраківЛьвівКиїв); 5 (ВенеціяБудапештУжгородЛьвів); 9 (ГельсінкіСанкт-ПетербургКиївКишинівБухарестАлександрополіс, Греція), а також водний 7 (Дунайський). Україна проводить активну політику підтримки європейських ініціатив щодо МТК, пропонує європейському співтовариству свої варіанти коридорів. Створення транспортних коридорів та входження їх до міжнародної транспортної системи визнано пріоритетним загальнодержавним напрямом розвитку транспорту в Україні. Вигідне географічне положення України зумовлює пролягання її територією інших міжнародних транспортних коридорів. Зокрема в рамках міжнародної Організації співробітництва залізниць через територію нашої країни пролягає кілька залізничних коридорів із Центральної Європи в Центральну та Східну Азію. Ще один грандіозний проектучасть у формуванні МТК ТРАСЕКА (ЄвропаКавказАзія). 






















































10 запитань
Запитання 1    В Україні поширені такі види транспорту
А. сухопутний    Б. водний    В. повітряний
Запитання 2 Головним видом пасажирських і вантажних перевезень виступає 
А. автомобільний    Б. залізничний   В. повітряний    Г.трубопровідний
Запитання 3   Найбільші авіапорти України
А. Бориспіль    Б. Жуляни    В. Сімферопольський      Г. Київський
Запитання 4   Кількість перевезених вантажів за певний проміжок час називається
А. пасажирообіг    Б. вантажообіг    В. малий каботаж     Г.великий каботаж
Запитання 5  Кількість перевезених пасажирів за певний проміжок часу називається
А. вантажообіг    Б. пасажирообіг    В. малий каботаж   Г.великий каботаж
Запитання 6   Головний порт Чорного моря
А. Київ    Б.Одеса    В.Миколаїв   Г.Іллічівськ
Запитання 7  На міжнародні авіарейси припадає понад .... повітряних перевезень
А.60%    Б.50%    В.30%
Запитання 8   Найгустіша мережа залізниць у
А. Прикарпатті   Б. Поліссі    В.Придніпров'ї
Запитання 9   Найдовша мережа залізниць у
А. США    Б. Канаді     В.Японії
Запитання 10   Найбільший порт світу 
А. Роттердам    Б. Нью-Йорк     В.Ріо - де Жанейро

12 запитань
Запитання 1
Територіальне поєднання різних видів транспорту, що забезпечують перевезення вантажів і пасажирів - це
А. Транспорт    Б.Транспортна система    В. Транспортний вузол  Г.Транспортний коридор
Запитання 2
Для оцінки і порівняння ефективності роботи різних видів транспорту використовують такі показники:
А. Вантажообіг   Б.Пасажирообіг   В.Обсяг перевезень
Запитання 3
Полімагістралі, які забезпечують масове перевезення вантажів і пасажирів у напрямку їх найбільшої концентрації та мають розвинену інфраструктуру, називають
А.Транспортна магістраль   Б.Транспортний коридор  В.Транспортна мережа
Запитання 4
За видами діяльності розрізняють
А. Вантажний   БСухопутний   В.Пасажирський  Г. Водний
Запитання 5
За вантажообігом перше місце займає транспорт
А. Автомобільний   Б. Залізничний  В. Трубопровідний   Г. Морський
Запитання 6
За пасажирообігом перше місце займає транспорт
А. Автомобільний   Б. Залізничний   В. Повітряний    Г. Водний
Запитання 7
Найгустіша мережа автошляхів у областях:
А. Закарпатська   Б. Дніпропетровська   В. Волинська   Г.Черкаська
Запитання 8
Найбільший аеропорт України:
А. Харків   Б. Бориспіль    В.Львів   Г.Луцьк
Запитання 9
Найбільша кількість міжнародних морських перевезень припадає на порти:
А. Одеса    Б. Чорноморськ     В. Бердянськ    Г. Маріуполь
Запитання 10
Найбільші річкові порти на Дунаї:
А. Ізмаїл    Б. Кам"янськ    В. Рені    Г. Кременчук
Запитання 11
Перевезення між портами однієї держави, що розташовані в різних морях - це
А. Великий каботаж    Б. Малий каботаж    В. Закордонні перевезення
Запитання 12
Паромні переправи, що сполучають Україну із Грузією
А. Чорноморськ – Хайдарпаша   Б. Чорноморськ - Поті
В. Чорноморськ – Батумі    Г. Чорноморськ - Варна
Підсумкове тестування по темі “Транспорт України та світуˮ
І варіант
1. На які види поділяють транспорт за видом діяльності?
А наземний та підземний
Б промисловий та соціальний
В вантажний і пасажирський
Г морський та суходільний
2. Вкажіть одиниці вимірювання вантажоообігу.
А тонно-кілометри
Б тонни на місяць
В центнеро-кілометри
Г тонни на секунду
3. Місця перетину або розгалуження трьох і більше шляхів сполучення одного виду – це
А транспортні магістралі
Б транспортні коридори
В транспортні збори
Г транспортні вузли
4. Найбільша густота залізниць в Україні у областях?
А Дніпропетровська, Львівська
Б Харківська, Сумська
В Київська, Луганська
Г Одеська, Вінницька
5. У якій області знаходиться залізничний вузол Куп’янськ?
А Житомирській
Б Харківській
В Волинській
Г Закарпатській
6. Який вид транспорту займає друге місце в Україні за пасажирообігом?
А залізничний
Б трубопровідний
В автомобільний
Г морський
7. Вкажіть приклад малого каботажу.
А Чорноморськ – Поті
Б Маріуполь – Варна
В Бердянськ – Генічеськ
Г Одеса – Маріуполь
8. Який європейський міжнародний транспортний коридор проходить територією України?
А №2
Б №1
В №8
Г №3
9. Країна світу із найрозвинутішою мережею автомобільних доріг.
10. Запишіть три морські порти Азовського моря.
11. Вкажіть три найбільші судноплавні канали світу.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
9 клас
Підсумкове тестування по темі “Транспорт України та світуˮ
ІІ варіант
1. До якого сектору господарства належить транспорт згідно секторальної структури?
А первинного
Б вторинного
В третинного
Г четвертинного
2. Вкажіть одиниці вимірювання пасажирообігу.
А пасажиро-кілометри
Б пасажири на місяць
В кількість пасажирів
Г пасажири на секунду
3. Шляхи сполучення, які забезпечують масове перевезення вантажів і пасажирів у напрямкуїх найбільшої концентрації – це
А транспортні магістралі
Б транспортні коридори
В національні дороги
Г транспортні вузли
4. Найбільша густота автошляхів в Україні у областях?
А Київська, Полтавська
Б Донецька, Миколаївська
В Одеська, Вінницька
Г Закарпатська, Івано-Франківська
5. У якій області знаходиться залізничний вузол Новоград-Волинський?
А Житомирській
Б Харківській
В Волинській
Г Закарпатській
6. Який вид транспорту займає друге місце в Україні за вантажообігом?
А залізничний
Б трубопровідний
В автомобільний
Г морський
7. Вкажіть приклад великого каботажу.
А Чорноморськ – Поті
Б Маріуполь – Варна
В Бердянськ – Генічеськ
Г Одеса – Маріуполь
8. Який європейський міжнародний транспортний коридор проходить територією України?
А №4
Б №6
В №5
Г №7
9. Країна світу із найбільшою густотою залізниць.
10. Запишіть три міжнародні аеропорти на території України.
11. Вкажіть три країни світу із найбільшим торговельним флотом.

У підготовці до уроку використані матеріали освтнього проєкту "На Урок"







Комментариев нет:

Отправить комментарий